WTAJEMNICZENI. KINO LETNIE / Dym
godz. 20.00
pokaz plenerowy w ramach letniego przeglądu filmów
słowo wstępu – Tadeusz Sobolewski i Grażyna Torbicka
Dym, reż. Paul Auster i Wayne Wang, 1995
Ten kameralny film z przełomu wieków, należy do podobnej kategorii co Rękopis znaleziony w Saragossie. Jest to opowieść o tworzeniu się opowieści, przy czym proces pisania porównany jest przewrotnie do kradzieży, a w filmie odbywa się krążenie przedmiotów. Jedne zostały skradzione przez złodziei, inne – skradzione złodziejom. Wszystko to dla dobra sprawy: żeby mogło powstać opowiadanie wigilijne. Warto dać się zauroczyć temu filmowi. A dla jednej sceny – wymiany uśmiechów między pisarzem (William Hurt) a właścicielem trafiki (Harvey Keitel) – warto ten film zobaczyć ponownie. Po filmie „Lisbon story” wyruszano do Lizbony śladami Wendersa. Po „Dymie” z mapą w ręku szukano na Brooklynie miejsca, gdzie mogła się znajdować trafika. I gdzie wciąż trwał uśmiech Auggiego-Keitela.
1h 52 min / wstęp wolny / Dziedziniec Lorentza MNW*
* W przypadku wystąpienia silnych deszczy i burz pokaz filmu Dym zostanie przeniesiony do Kina MUZ w głównym gmachu Muzeum.
Uczulamy widzów, iż w związku z aktualnymi wytycznymi sanitarnymi w sali kinowej w trakcie seansu może przebywać 100 osób, pod warunkiem zakrywania ust i nosa maseczką.
WTAJEMNICZENI. KINO LETNIE
Bohaterami wyselekcjonowanych w ramach przeglądu przez Tadeusza Sobolewskiego ośmiu arcydzieł kina są artyści. Bo kim, jeśli nie artystą, opowiadaczem fabuł, jest Naczelnik Cyganów z „Rękopisu…”? Artystką jest Paryżanka Babette, niegdyś szefowa najwykwintniejszej restauracji, która przekona purytanów z duńskiej wioski, iż jej dania też mogą być rodzajem modlitwy.
Bohaterami filmów, które będzie można obejrzeć na Dziedzińcu Lorentza w czasie ośmiu letnich wieczorów są klauni, malarze, fotografik, wreszcie sami filmowcy. Wszyscy oni, każdy na swój sposób, usiłują sforsować granicę między rzeczywistością a sztuką. To, co było w życiu chaosem, nabiera kształtu i sensu tylko dlatego, że zostało opowiedziane, pokazane.
Tytułowe Wtajemniczenie, do którego prowadzi nas sztuka, polegałoby na uchwyceniu tej niezwykłej chwili, w której życie i sztuka zamieniają się miejscami. Wchodzimy wtedy jakby do wnętrza fikcji, oglądamy naraz sztukę od strony życia i życie od strony sztuki.
Proponowane przez nas filmy przerzucają pomost między autorem a odbiorcą, a nas – widzów, włączają do gry.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem projekcji w ramach cyklu