ArchiJEROZOLIMSKIE. SPACERY ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNE / Wielkie projekty i małe prowizorki. Trudne lata czterdzieste i pięćdziesiąte
godz. 18.00
spacer miejski z Pawłem Bieniem dla młodzieży i dorosłych
Spacer został przeniesiony z dnia 7 sierpnia.
Zanim uprzątnięto hałdy wojennego gruzu, w Biurze Odbudowy Stolicy rozgorzała dyskusja nad kształtem nowej Warszawy. Okolice Muzeum Narodowego miały stać się częścią zmodernizowanego centrum miasta. Poszerzano ulice, śmiało wytyczano place, a zachowane gmachy adaptowano do nowych potrzeb. Podczas spaceru opowiemy, jak w powojennej propagandzie opisywano gmach Banku Gospodarstwa Krajowego, jak „dbano” o przestrzeń mieszkaniową, i jak ówczesna prowizorka przetrwała aż do naszych dni.
120 minut / udział bezpłatny / zbiórka na Dziedzińcu Lorentza w MNW*, Aleje Jerozolimskie 3
* rozpoczynamy półgodzinnym wykładem, następnie spacer po okolicy
ArchiJEROZOLIMSKIE / SPACERY ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNE
Zapraszamy do wspólnego odkrywania architektonicznego sąsiedztwa Muzeum Narodowego w Warszawie. Przyjrzymy się, jak zmieniał się krajobraz urbanistyczny tej części miasta: od pozostałości XVIII-wiecznego parku księcia Kazimierza Poniatowskiego, przez monumentalne, modernistyczne gmachy Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Domu Partii, po ostatnie charakterystyczne punkty – Centrum Giełdowe i palmę Joanny Rajkowskiej.
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi propozycjami spacerów miejskich wokół Muzeum