WIECZÓR W MUZEUM / Od Schongauera do Wyspiańskiego. Najnowsze nabytki w zbiorach Gabinetu Rycin i Rysunków
godz. 18.30
Spotkanie na wystawie „MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022”.
Najnowsze nabytki Gabinetu dają doskonały wgląd w charakter i zróżnicowanie kolekcji rysunkowo-graficznej Muzeum. Są wśród nich zarówno prace pozwalające wniknąć w proces powstawania dzieła sztuki, jak i będące „dziełami finalnymi” (pastele Anny Bilińskiej i Stanisława Wyspiańskiego). Obok rysunków pojawia się też grafika – intrygująca ikonograficznie rycina Francisca Goi jest nie tylko mistrzowskim przykładem posługiwania się technikami graficznymi, ale subiektywnym komentarzem artysty na temat przemian zachodzących we współczesnym mu świecie.
bilety dostępne on-line i w kasie od 25 lipca
Termin: piątek, 28 lipca, godz. 18.30
Czas trwania: 60 minut
Miejsce zbiórki: zbiórka w Holu Głównym, Gmach Główny MNW
Dla kogo: młodzież i dorośli
Zasady udziału: bilety 40 i 25 zł dostępne on-line i w kasie od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych
Prowadzenie:
dr Joanna Sikorska – historyk sztuki, kurator Gabinetu Rycin i Rysunków MNW, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na grafice niemieckiej i włoskiej XV i XVI wieku, a także na recepcji wczesnych rycin i ich relacjach z innymi dyscyplinami sztuki. Jest autorką i współautorką licznych publikacji oraz wystaw w MNW (ostatnio „Cranach. Natura i sacrum”, 2021/2022).
dr Piotr P. Czyż – historyk sztuki, absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, od 1996 roku pracuje w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie. Przedmiotem jego zainteresowań jest kolekcjonerstwo grafiki, ekslibrisów oraz matryc, a także grafika końca XIX i pierwszych dwóch dekad XX wieku. Autor artykułów i współautor wystaw poświęconych kolekcjonerom, propagatorom sztuk graficznych i artystom, m.in. Dominikowi Witke-Jeżewskiemu, Leopoldowi Méyetowi, Hieronimowi Wilderowi, Leonowi Wyczółkowskiemu i Ignacemu Łopieńskiemu.
Ilustracja: Francisco de Goya, Ze strachu nie trać honoru. Szaleństwo strachu (Por Temor no Pierdan Honor. Disparate de miedo), rycina no. 2 z cyklu Los Disparates / Los Proverbios, 1864. Zobacz obiekt w Cyfrowym MNW.