PLENERY NA LORENTZU / Proporcje i światłocień - ołówek
godz. 16.00
warsztaty plastyczne połączone z korektą. Więcej informacji o cyklu Plenery na Lorentzu
Prowadząca: Ewa Krawczyk
Zadaniem uczestników będzie wykonanie rysunku rzeźby znajdującej się na Dziedzińcu Głównym Muzeum. Zajęcia są przypomnieniem i kontynuacją tradycji nauczania w wyższych szkołach artystycznych i na akademiach aż do początku XX wieku. Obowiązkowym punktem edukacji były ćwiczenia z rysowania figur (rzeźb) i odlewów gipsowych. Uważano, że zadania te uczą zachowywania proporcji, kompozycji i umiejętności modelowania bryły za pomocą światłocienia.
Przebieg warsztatów: Zajęcia składają się z dwóch części: podczas pierwszej każdy uczestnik wykona 2-3 szkiców wybranych przez siebie rzeźb, skupiając się wyłącznie na proporcjach i charakterze rysowanego obiektu. W drugiej części szkic będzie podstawą do wykonania studium – dokładniejszego rysunku uwzględniającego detale, fakturę, światłocień.
Cele: Uczestnicy zajęć poznają podstawowe narzędzia każdego artysty: szkic i studium. A także techniki szybkiego uchwycenia proporcji, podstawowe rozwiązania kompozycyjne, metody nadawania głębi przedstawienia i oddawania faktury.
Potrzebne materiały: papier A4, ewentualnie dodatkowo większe formaty, ołówki HB, B3 lub B4, B6 lub B7, gumki, temperówki, podkładki pod papier.
Miejsce: Warsztaty realizowane na Dziedzińcu Lorentza. W razie złej pogody warsztaty mogą zostać przeniesione do wprzestrzeni Galerii stałych.
Ewa Maria Krawczyk - artystka, historyczka sztuki i edukatorka MNW. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadzi prywatne lekcje rysunku i malarstwa. Obecnie w swojej twórczości skupia się na abstrakcji geometrycznej i portrecie.
Termin: 1, 8, 15, 22, 29 lipca, 5, 19, 26 sierpnia / sobota / godz. 16.00
Miejsce zbiórki: Hol Główny
Dla kogo: dla młodzieży i dorosłych
Czas trwania: ok. 120 minut
Zasady udziału: bilety w cenie 30 zł dostępne w kasie i on-line od wtorku poprzedzającego spotkanie
Dostępność wydarzenia: utrudnienia architektoniczne (ścieżki na dziedzińcu są wysypane żwirkiem) / naszyjna pętla indukcyjna (poinformuj osobę prowadzącą o potrzebie skorzystania z pętli)
Szczegółowe informacje o dostępności Muzeum Narodowego w Warszawie znajdują się w zakładce Muzeum dostępne.
Zapraszamy wszystkich, dla których sztuka to hobby. Na czas wakacji przygotowaliśmy dla Państwa cykl warsztatów plastycznych, każdy z nich będzie poświęcony innej technice artystycznej (farby akrylowe, akwarele, ołówek, glina, gips, linoryt). W czasie zajęć odbywać się będzie korekta wykonywanych prac, co będzie niepowtarzalną okazją do sprawdzenia własnych umiejętności i dalszej, twórczej inspiracji. Warsztaty kierujemy zarówno do osób z pewnym doświadczeniem jak i początkujących.
Niezbędne będzie również przyniesienie własnych materiałów plastycznych.
Ilustracja: Stanisław Noakowski, Projekt pomnika grunwaldzkiego, 1910. Więcej o obiekcie na Cyfrowym MNW.