PLENERY NA LORENTZU / Ukryte kształty – gips
godz. 16.00
warsztaty plastyczne połączone z korektą. Więcej informacji o cyklu Plenery na Lorentzu
Prowadząca: Magdalena Schreiber
Jedną z najstarszych metod pracy rzeźbiarzy było wyszukiwanie form w naturalnych tworach: kamieniu, drewnie. Artysta nie tyle formował nowy, co podkreślał i wydobywał zastany kształt. Rzeźbiarze często polewają skalne bloki wodą, by dojrzec strukturę marmuru czy granitu i wiedzieć, jaką figurę można z nich wydobyć. W naszych warsztatach postaramy się odtworzyć tę metodę, puszczając wodze wyobraźni. W przypadkowo powstałych bryłach poszukamy kształtów ludzi, zwierząt i stworzeń fantastycznych, by następnie wydobyć je poprzez odcięcie i wydrapanie nadmiarów materiału.
Przebieg zajęć: Każdy uczestnik wykopuje w ziemi dołek. Staramy się unikać regularnych kształtów. Wielkość wykopanych dołków nie powinna przekraczać 25 cm średnicy. Do utworzonych dołków wlewamy gips.
Gdy gips zacznie zastygać delikatnie wykopujemy go z ziemi. Uczestnicy przyglądają się wydobytym bryłom i starają się odkryć w nich ukryte kształty. Następnie przy uzyciu narzędzi rzeźbiarskich usuwają zbyteczne części brył, by w pełni wydobyć ukryte formy.
Cele: Wykorzystanie naturalnej struktury gleby do stworzenia dzieła sztuki. Wydobycie kształtu z przypadkowo powstałej bryły. Podkreślenie go przez wzmocnienie konkretnych wybranych fragmentów i nadanie faktury. Rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Poznanie zasad pracy z mniej typowym tworzywem, jakim jest gips.
Potrzebne materiały: Materiały zapewni Muzeum, można zabrać własne narzędzia.
Miejsce: Warsztaty realizowane w Sali Edukacyjnej. Warsztaty odbędą się w Sali Edukacyjnej (poziom -1 koło restauracji).
Magdalena Schreiber – rzeźbiarka i rysowniczka, uczestniczka wystaw zbiorowych i indywidualnych. Członek ZPAP. Na co dzień zajmuje się edukacją plastyczną i bezpieczeństwem. Nałogowa wolontariuszka.
Termin: 1, 8, 15, 22, 29 lipca, 5, 19, 26 sierpnia / sobota / godz. 16.00
Miejsce zbiórki: Hol Główny
Dla kogo: dla młodzieży i dorosłych
Czas trwania: ok. 120 minut
Zasady udziału: bilety w cenie 30 zł dostępne w kasie i on-line od wtorku poprzedzającego spotkanie
Dostępność wydarzenia: utrudnienia architektoniczne (ścieżki na dziedzińcu są wysypane żwirkiem) / naszyjna pętla indukcyjna (poinformuj osobę prowadzącą o potrzebie skorzystania z pętli)
Szczegółowe informacje o dostępności Muzeum Narodowego w Warszawie znajdują się w zakładce Muzeum dostępne.
Zapraszamy wszystkich, dla których sztuka to hobby. Na czas wakacji przygotowaliśmy dla Państwa cykl warsztatów plastycznych, każdy z nich będzie poświęcony innej technice artystycznej (farby akrylowe, akwarele, ołówek, glina, gips, linoryt). W czasie zajęć odbywać się będzie korekta wykonywanych prac, co będzie niepowtarzalną okazją do sprawdzenia własnych umiejętności i dalszej, twórczej inspiracji. Warsztaty kierujemy zarówno do osób z pewnym doświadczeniem jak i początkujących.
Niezbędne będzie również przyniesienie własnych materiałów plastycznych.
Ilustracja: August Zamoyski, Pochylona, akt, 1941-1943. Więcej o obiekcie na Cyfrowym MNW.