KINO LETNIE | "SELF MADE" / W gorsecie [Corsage]
godz. 21.30
seans filmowy z cyklu Kino letnie "SELF MADE", realizowany we współpracy z Instytutem Francuskim
W gorsecie [Corsage], reż. Marie Kreutzer, Austria, Francja, Niemcy, Luksemburg 2022, 113’
Jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich miesięcy! Wibrujący, błyskotliwy, obdarty z laurkowego pudru. Nagrodzona w Cannes wspaniała Vicky Krieps („Nić widmo”) w roli Sisi – skandalistki, rewolucjonistki i najbardziej intrygującej kobiety tamtej epoki. Opowiedziana z pazurem ponadczasowa i uniwersalna opowieść o wolności.
Piękna i charyzmatyczna Sisi po ponad dwóch dekadach ma już serdecznie dość spiętego świata austriackiej monarchii, a reprezentowanie cesarstwa to ostatnia rzecz, na jaką ma ochotę. O wiele bardziej ekscytująca wydaje jej się dekadencja – wyrusza więc w wielką podróż po Europie, aby spotkać się z dawnymi przyjaciółmi (i rozniecić na nowo dawne fascynacje). Jednak dworskie obowiązki wzywają ją z powrotem, a jej próby uczynienia życia bardziej ekscytującym wywołują szok i zgorszenie. Czy Sisi wymyśli sposób na to, by mogła żyć tak, jak naprawdę chce?
[Źródło: Filmweb]
Termin: czwartek, 6 lipca 2023, godz. 21.30
Miejsce: Dziedziniec Lorentza, Gmach Główny MNW
Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy
Zasady udziału: wstęp bezpłatny
Cały cykl jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.
Kuratorka: Ewa Szabłowska
KINO LETNIE | "SELF MADE"
Artystki, modelki, kolekcjonerki – w tegorocznym programie kina letniego w Muzeum Narodowym w Warszawie oczami reżyserów i reżyserek prześledzimy udział kobiet w budowaniu nowoczesnego życia artystycznego: od połowy XIX wieku aż po czasy nam współczesne. Będzie to także rozwijająca się w kolejnych filmach opowieść o emancypacji artystek: walki o równouprawnienie w dostępie do szkolnictwa artystycznego, miejsca w galeriach i muzeach, widoczności w życiu publicznym oraz w historii sztuki. To historie o zrzucaniu gorsetów – krępujących wolność konserwatywnych norm społecznych i obyczajowych oraz o odwadze artystek do mówienia własnym głosem i poszukiwania kobiecego spojrzenia w świecie sztuki zdominowanym przez mężczyzn.
Cykl filmowy Kina Letniego to również mozaikowy obraz wyzwań, z jakimi mierzyły i nadal mierzą się kobiety, łączące aktywność zawodową z życiem prywatnym. Sztuka zawsze była przestrzenią dla eksperymentu, radykalnych decyzji artystycznych i osobistych, wychodzących poza przestrzeń pracowni czy galerii, mających wpływ na życie prywatne. W programie znajdą się zarówno fabuły, jak i filmy dokumentalne, pokazujące z różnych perspektyw, że zwrot feministyczny zapoczątkowany przez niepokorne dziewiętnastowieczne artystki trwa nadal. Zmienił się świat, zmieniła się obyczajowość i technologie, przesunęły się akcenty w dążeniach do równouprawnienia, jednak emocje i wyzwania, przed jakimi stoją artystki, wydają się zaskakująco podobne do tych, które przeżywają filmowe bohaterki tej edycji Kina Letniego.