KINO LETNIE | "SELF MADE" / Gritt
godz. 21.30
seans filmowy z cyklu Kino letnie "SELF MADE"
Gritt, reż. Itonje Søimer Guttormsen, Norwegia 2021, 118’
Gritt, aspirująca artystka, prekariuszka i awanturnica z pomysłami, orbituje na obrzeżach norweskiego świata sztuki. Stara się wydrzeć dla siebie choć kawałeczek tortu, którym zajadają się uznani artyści z tłusto dofinansowanymi projektami, wpływowi krytycy i ambitni galerzyści. Chce zrobić zaangażowany spektakl teatralny "The White Inflammation", lecz nie potrafi ująć w słowa, o czym dokładnie ma on być. Pewnie dlatego trudno jej uzyskać dofinansowanie. Gritt jest przekonana, że Norwegia popada w marazm, chce więc odprawić na fiordach Oslo magiczny performance, który zdejmie z całej Skandynawii klątwę apatii. Tragedia polega na tym, że nikt nie chce słuchać tego, co Gritt ma do powiedzenia. Na domiar złego kolejne drzwi zatrzaskują się jej przed nosem. Z każdym kolejnym rozczarowaniem niespokojna praca kamery staje się coraz bardziej opresyjna, odzwierciedlając chaos w głowie i życiu młodej kobiety. Jednocześnie film subtelnie sugeruje, że wszystko mogło potoczyć się inaczej. Czy Gritt gdzieś po drodze przegapiła zakręt?
Źródło: Filmweb
Termin: czwartek, 27 lipca 2023, godz. 21.30
Miejsce: Dziedziniec Lorentza, Gmach Główny MNW
Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy
Zasady udziału: wstęp bezpłatny
Cały cykl jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.
Kuratorka: Ewa Szabłowska
KINO LETNIE | "SELF MADE"
Artystki, modelki, kolekcjonerki – w tegorocznym programie kina letniego w Muzeum Narodowym w Warszawie oczami reżyserów i reżyserek prześledzimy udział kobiet w budowaniu nowoczesnego życia artystycznego: od połowy XIX wieku aż po czasy nam współczesne. Będzie to także rozwijająca się w kolejnych filmach opowieść o emancypacji artystek: walki o równouprawnienie w dostępie do szkolnictwa artystycznego, miejsca w galeriach i muzeach, widoczności w życiu publicznym oraz w historii sztuki. To historie o zrzucaniu gorsetów – krępujących wolność konserwatywnych norm społecznych i obyczajowych oraz o odwadze artystek do mówienia własnym głosem i poszukiwania kobiecego spojrzenia w świecie sztuki zdominowanym przez mężczyzn.
Cykl filmowy Kina Letniego to również mozaikowy obraz wyzwań, z jakimi mierzyły i nadal mierzą się kobiety, łączące aktywność zawodową z życiem prywatnym. Sztuka zawsze była przestrzenią dla eksperymentu, radykalnych decyzji artystycznych i osobistych, wychodzących poza przestrzeń pracowni czy galerii, mających wpływ na życie prywatne. W programie znajdą się zarówno fabuły, jak i filmy dokumentalne, pokazujące z różnych perspektyw, że zwrot feministyczny zapoczątkowany przez niepokorne dziewiętnastowieczne artystki trwa nadal. Zmienił się świat, zmieniła się obyczajowość i technologie, przesunęły się akcenty w dążeniach do równouprawnienia, jednak emocje i wyzwania, przed jakimi stoją artystki, wydają się zaskakująco podobne do tych, które przeżywają filmowe bohaterki tej edycji Kina Letniego.