OPROWADZANIE KURATORSKIE / „Arkadia”
godz. 18.15
Zwiedzanie wystawy „Arkadia” z kuratorami - dr hab. Agnieszką Rosales Rodríguez i prof. Antonim Ziembą
Na wystawie zaprezentowane zostaną różne redakcje tego kulturowego mitu: utopii ładu, błogiego szczęścia, wiecznej młodości, wolności, swobodnej erotyki. Topos Arkadii, zakorzeniony m.in. w Eklogach Wergiliusza, to idealny pejzaż kultury śródziemnomorskiej, który w czasach nowożytnych przeobraził się w dworski ogród, miejsce ucieczki przed cywilizacją, przestrzeń harmonijnego zespolenia przyrody z człowiekiem. Arkadia to także znana z mitologii greckiej kraina pasterek i pasterzy, nimf, satyrów i faunów umiejscawiana na Peloponezie. Ale Arkadią nazywane były również ogrody arystokratów (m.in. Arkadia koło Nieborowa – romantyczne założenie księżnej Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej) i artystów, ziemiańskie siedziby, egzotyczne krainy i malownicze regiony.
Na ekspozycji będzie można podziwiać dzieła sztuki od wczesnego renesansu do współczesności: obrazy, rysunki i ryciny, rzeźby, a także znakomite przykłady rzemiosła artystycznego (majoliki, tapiserie, kostiumy).
bilety dostępne on-line i w kasie od 14 listopada
Termin: niedziela, 10 marca, godz. 18.15
Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: zbiórka w Holu Głównym
Dla kogo: dorośli
Zasady udziału: bilety 40 i 25 zł dostępne on-line i w kasie od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez – historyczka sztuki, kuratorka Zbiorów Malarstwa Polskiego do 1914 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie, adiunktka w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się m.in. malarstwem polskim i europejskim oraz krytyką artystyczną XVIII i XIX wieku.
prof. Antoni Ziemba – historyk sztuki, profesor w Katedrze Historii Sztuki Dawnej Uniwersytetu Warszawskiego. Do 2019 roku kurator Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Specjalizuje się m.in. w historii sztuki Europy Północnej XV–XVIII wieku.
___
Ilustracja: Franz von Stuck, Taneczny krąg, 1910, Muzeum Narodowe w Warszawie. Zobacz obraz w Cyfrowym MNW.