KURS HISTORII SZTUKI / Razem czy osobno? Trudne relacje malarstwa i fotografii
godz. 17.30
wykład Jana Przypkowskiego w ramach kursu historii sztuki Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej
Fotografia, wynalazek XIX wieku, wywarła ogromny wpływ na rozwój sztuki. Choć od początku upatrywano w niej konkurencji czy wręcz zagrożenia dla malarstwa, wielu artystów, jak Delacroix czy Siemiradzki, korzystało z jej dobrodziejstw. Przejawem wzajemnych zależności obu gatunków był nurt piktorializmu, w którym pierwsi fotograficy dążyli do osiągnięcia efektów upodabniających zdjęcie do obrazu. Ostatecznie jednak nowe medium, wiernie oddające rzeczywistość, postawiło przed malarstwem odmienne niż dotychczas zadania. Z czasem fotografię uznano za samodzielną gałąź sztuki, podlegającą zmiennym tendencjom, analogicznym do tych kształtujących twórczość artystów innych dziedzin. Wreszcie przyszedł moment, gdy wraz z narodzinami hiperrealizmu fotografie stały się pierwowzorami dla dzieł malarskich…
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
Jan Przypkowski – historyk sztuki, kierownik Zbiorów Fotografii i Rysunków Pomiarowych Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, współpracuje z działem Edukacji MNW i Ośrodkiem Oświatowym Zamku Królewskiego w Warszawie.
KURS HISTORII SZTUKI / Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie (2016/2017)
Pablo Picasso powiedział kiedyś, że „dobrzy artyści kopiują, wielcy kradną”. W tym roku akademickim postanowiliśmy sprawdzić, co i komu ukradł Pablo Picasso oraz inni wielcy artyści XX i XXI wieku. Zaprezentujemy sztukę nowoczesną i współczesną oraz jej relacje z twórczością dawnych mistrzów. Omówimy zarówno malarstwo i rzeźbę, jak również architekturę, fotografię, wzornictwo, plakat i modę.
Podczas dwudziestu dziewięciu spotkań przedstawimy inspiracje takich twórców jak Wassily Kandinsky, Andy Warhol i Christian Dior. Spotkania poprowadzą wykładowcy uniwersyteccy, kuratorzy i pracownicy muzeów, nauczyciele i egzaminatorzy maturalni, historycy sztuki oraz artyści. Zapraszamy wszystkich pragnących zrozumieć artystyczny język XX i XXI wieku, rozpocząć przygodę ze sztuką i pogłębić posiadaną wiedzę.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu