KURS HISTORII SZTUKI / Na chwałę bogów i umarłych. Sztuka starożytnego Egiptu
godz. 16.00 i 18.00
wykład dr Pauliny Komar w ramach kursu historii sztuki Od piramid do secesji
Cywilizacja Egiptu faraonów od kilkuset lat niezmiennie fascynuje oryginalnością i nawet laicy potrafią odróżnić sztukę egipską od sztuki z innych kręgów kulturowych. Specyfika sztuki starożytnego Egiptu w dużej mierze wynika z jej związków z religią, której fundamentem była wiara w życie pozagrobowe. Artyści tworzyli bowiem nie tylko dla ludzi żyjących, ale również dla dusz zmarłych oraz bogów przebywających w zaświatach. Wykład przybliży rozwój architektury, rzeźby oraz malarstwa egipskiego od okresu predynastycznego po czasy rzymskie (IV tys. – 31 r. p.n.e).
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / 75–90 min
dr Paulina Komar – archeolożka, doktor nauk humanistycznych, wieloletnia współpracowniczka MNW. Uczestniczyła w wykopaliskach w Peru, Sudanie, Czarnogórze, Gruzji oraz na Cyprze. Obecnie realizuje staż podoktorski na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie przygotowuje publikację na temat konsumpcji wina, handlu i ekonomii w starożytności.
KURS HISTORII SZTUKI / Od piramid do secesji w Muzeum Narodowym w Warszawie (2016/2017)
W nowym roku szkolnym zapraszamy do MNW na kolejną edycję kursu historii sztuki. Tym razem obejmie on okres od czasów najdawniejszych do początku XX wieku. Podobnie jak w poprzednich edycjach, do współpracy zaprosiliśmy historyków sztuki i archeologów, zajmujących się upowszechnianiem wiedzy. Są wśród nich wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pracownicy naszego Muzeum oraz egzaminatorzy maturalni. Kurs polecamy tym wszystkim, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki, przygotować się do egzaminów maturalnych lub usystematyzować posiadane wiadomości.
Więcej informacji o warunkach uczestnictwa i programie cyklu.