KURS HISTORII SZTUKI / Awangarda i El Greco, czyli odkrycie mistrza z Toledo
godz. 17.30
wykład Przemysław Głowacki w ramach kursu historii sztuki Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej
Nie wyobrażamy sobie historii sztuki hiszpańskiej bez El Greca, jednak mistrz z Toledo po swojej śmierci został zapomniany. Dopiero w XIX wieku zaczęto interesować się jego twórczością, a na początku XX osiągnęła ona apogeum popularności. Przywrócenie pamięci o nim zachodziło równolegle z przemianami w malarstwie. Historia odkrycia El Greca to historia europejskiej awangardy. Do najważniejszych jego admiratorów należeli artyści zafascynowani „nowoczesnością” – Édouard Manet, Edgar Degas, Paul Cézanne, Pablo Picasso, ekspresjoniści, Jackson Pollock oraz Francis Bacon.
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Pracował w MNW na stanowisku zastępcy kierownika Działu Edukacji. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi m.in. Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej i Mazowieckim Instytutem Kultury. Prowadzi cykl wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie oraz zajęcia z historii sztuki w Warszawskiej Szkole Filmowej. Był jednym z założycieli Forum Edukatorów Muzealnych oraz współinicjatorem polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki.
KURS HISTORII SZTUKI / Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie (2016/2017)
Pablo Picasso powiedział kiedyś, że „dobrzy artyści kopiują, wielcy kradną”. W tym roku akademickim postanowiliśmy sprawdzić, co i komu ukradł Pablo Picasso oraz inni wielcy artyści XX i XXI wieku. Zaprezentujemy sztukę nowoczesną i współczesną oraz jej relacje z twórczością dawnych mistrzów. Omówimy zarówno malarstwo i rzeźbę, jak również architekturę, fotografię, wzornictwo, plakat i modę.
Podczas dwudziestu dziewięciu spotkań przedstawimy inspiracje takich twórców jak Wassily Kandinsky, Andy Warhol i Christian Dior. Spotkania poprowadzą wykładowcy uniwersyteccy, kuratorzy i pracownicy muzeów, nauczyciele i egzaminatorzy maturalni, historycy sztuki oraz artyści. Zapraszamy wszystkich pragnących zrozumieć artystyczny język XX i XXI wieku, rozpocząć przygodę ze sztuką i pogłębić posiadaną wiedzę.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.