KURS HISTORII SZTUKI / Sztuka XX wieku wobec dawnych mistrzów. Nie tylko historyzm
godz. 17.30
wykład dr hab. Iwony Lubej w ramach kursu historii sztuki Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej
Wykład „Sztuka XX wieku wobec dawnych mistrzów. Nie tylko historyzm” udowadnia, że tradycja sztuki dawnej jest dla artystów nowoczesnych i współczesnych wciąż żywa i inspirująca. Mistrzowie XX wieku nigdy bezrefleksyjnie nie powielali dzieł mistrzów, lecz prowadzili z nimi dialog, będący ciekawym wyzwaniem i pasjonującą przygodą, credo artystycznym, twórczą prowokacją.
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
Dr hab. Iwona Luba – kierownik Zakładu Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki UW. Prowadzi badania nad sztuką polską i europejską XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem awangardy i sztuki oficjalnej.
KURS HISTORII SZTUKI / Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie (2016/2017)
Pablo Picasso powiedział kiedyś, że „dobrzy artyści kopiują, wielcy kradną”. W tym roku akademickim postanowiliśmy sprawdzić, co i komu ukradł Pablo Picasso oraz inni wielcy artyści XX i XXI wieku. Zaprezentujemy sztukę nowoczesną i współczesną oraz jej relacje z twórczością dawnych mistrzów. Omówimy zarówno malarstwo i rzeźbę, jak również architekturę, fotografię, wzornictwo, plakat i modę.
Podczas dwudziestu dziewięciu spotkań przedstawimy inspiracje takich twórców jak Wassily Kandinsky, Andy Warhol i Christian Dior. Spotkania poprowadzą wykładowcy uniwersyteccy, kuratorzy i pracownicy muzeów, nauczyciele i egzaminatorzy maturalni, historycy sztuki oraz artyści. Zapraszamy wszystkich pragnących zrozumieć artystyczny język XX i XXI wieku, rozpocząć przygodę ze sztuką i pogłębić posiadaną wiedzę.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.