Oprowadzanie choreograficzne po wystawie „Alina Ślesińska. Szkice przestrzeni”
godz. 18.00
Oprowadzania choreograficzne to zaproszenie do nowych ścieżek interpretacji wystawy o twórczości Aliny Ślesińskiej przez pryzmat współczesnej choreografii. Podczas oprowadzań odbiorcy zachęcani będą do zmiany perspektywy i ruchu w miejscu wystawy – przestrzeni, która na co dzień podlega konkretnym normom. Działaniom towarzyszyć będzie muzyka na żywo.
Pierwsze oprowadzanie poprowadzi Aleksandra Bożek - Muszyńska w towarzystwie muzyka Marcina Bożka.
Jak może brzmieć rzeźba? Jak jej bezruch może sprowokować do ruchu? Jak szkicować w przestrzeni?
Oto tylko kilka pytań, na które w trakcie tego oprowadzania będziemy szukać odpowiedzi. Wychodząc od swobodnej improwizacji, inspirowani postacią Aliny Ślesińskiej, która wymykała się jednemu schematowi działania, proponujemy Państwu interaktywny koncert performatywny, w którym, podobnie jak w jej życiorysie, plotki i konfabulacje mieszają się z rzetelną informacją, fakty z fikcją, a użyteczność z abstrakcją.
bezpłatne wejściówki dostępne wyłącznie on-line od 23 lipca
Termin: piątek, 26 lipca, godz. 18.00 / kolejne terminy: 30 sierpnia, 13 września, 11 października
Czas trwania: ok. 50 minut
Miejsce zbiórki: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddział MNW, ul. Puławska 113a / zbiórka w holu Pałacu
Dla kogo: dorośli, młodzież
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne on-line od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o dostępności architektonicznej Muzeum Rzeźby.
Prowadząca:
Aleksandra Bożek-Muszyńska - tancerka, improwizatorka, performerka, choreografka, instruktorka tańca współczesnego, trenerka biznesu i filolożka. Od ponad 20 lat prowadzi zajęcia z tańca i improwizacji oraz tworzy autorskie choreografie, jest także aktywna na polskiej scenie tańca i performansu. Jej prace były prezentowane m.in. w Berlinie, Budapeszcie, Filadelfii, Nowym Jorku, Warszawie i Wiedniu. W swoich pracach bada granice między prostotą i naiwnością. Aspekt wizualny oraz swoiste poczucie humoru są charakterystyczne dla jej prac. Jej ciało reaguje bardzo dobrze, kiedy może robić to, co lubi.
Marcin Bożek - muzyk, improwizator, nauczyciel. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, magister sztuki w zakresie gry na gitarze basowej 2003 r. Basista w Teatrze Muzycznym w Gdyni od 2005 do 2015 roku. Od 2007 roku współtworzy polską scenę muzyki improv. Projekty koncertujące artystyczne i edukacyjne: „Olbrzym i kurdupel”, "Bass Solo", "Double trouble", "Gdynia Improvisers Orchestra” „SADOIL”. Współpracuje z Tomkiem Gadeckim, Krakow Improvisers Orchestra, Rafałem Mazurem, Mikołajem Trzaską, Kenem Vandermarkiem i Marie Takahashi.
Double Trouble - to duet muzyczno-ruchowy, który wspólnie tworzy rodzeństwo: basista - improwizator Marcin Bożek (Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach) oraz performerka Aleksandra Bożek-Muszyńska. Duet powstał w 2015 roku i jego celem jest (i od zawsze była) swobodna improwizacja.
Dodatkowe informacje:
• Publiczność może brać czynny udział w oprowadzaniu (reagować ciałem na propozycje) lub biernie obserwować wydarzenie
___
fot. M. Zakrzewski