KINO LETNIE | "Surrealizm w kinie letnim " / Kafka dla dzieci
godz. 21.30
seans filmowy z cyklu Surrealizm w kinie letnim
Kafka dla dzieci / reż. Roee Rosen / Izrael 2022
Kafka dla dzieci to przewrotny musical Roee Rosena będący ekranizacją Przemiany, opowiadania Franza Kafki z 1915 roku. Jest to metaopowieść o przemianach – Gregora Samsy w karalucha, opowiadania w film animowany, dzieci w dorosłych – opowiedziana w konwencji telewizyjnego programu dla najmłodszych, z gatunku tych, w których występuje pan Stół i pani Lampa, a do tego wszyscy śpiewają piosenki. Ekspresjonistyczne animacje, toksyczne reklamy i filozoficzne wykłady raz po raz przerywają ten perwersyjny musical. Roee Rosen słynie jako badacz paradoksów, białych plam i ciemnych zakamarków izraelskiej tożsamości. A każdy, kto zetknął się z jego pełną zasadzek i mistyfikacji sztuką, łatwo domyśli się, że nie będzie to pozycja dla młodego widza, lecz dla niegrzecznych dorosłych.
Źródło: materiały dystrybutora
Termin: czwartek, 18 lipca 2024, godz. 21.30
Miejsce: Dziedziniec Lorentza, Gmach Główny MNW / w razie deszczu seans zostanie przeniesiony do Kina MUZ w Gmachu Głównym MNW
Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy
Zasady udziału: wstęp bezpłatny
Cały cykl jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.
Kuratorka: Ewa Szabłowska
Surrealizm w kinie letnim
W tegorocznym kinie letnim podążymy śladem surrealistów! Nie będzie to podróż liniowa, przedstawiająca historię filmowego surrealizmu, lecz mozaika złożona z filmów, które choć odległe od siebie czasowo i geograficznie, są rezultatem surrealistycznej postawy i nieokiełzanej wyobraźni ich twórców. Prawdziwe przygody i prawdziwe kino zaczynają się wtedy, gdy radykalnie zrywamy z kieratem codzienności, iluzją bezpieczeństwa i filmową rutyną.
Surrealizm zawsze dotyczy raczej odlotów niż przylotów – pisze Michael Richardson w książce Surrealism and Cinema – a surrealistyczne kino bardzo często zostaje nierozpoznane albo zredukowane do stylu, tematu albo pewnych koncepcji, które w popularnym rozumieniu i potocznym języku określamy jako surrealistyczne. Najczęściej chodzi o przymiotnik „fantastyczny” lub „niesamowity”. Tymczasem surrealistyczne filmy nie mogą być definiowane przez styl czy formę, ale raczej jako rezultaty praktyki surrealistycznej, której istotą jest badanie połączeń i punktów styku pomiędzy różnymi sferami egzystencji oraz skupienie nie na obiektach, scenerii lub postaciach, lecz relacjach między nimi. Surrealizm to ruch w kierunku wolności! Konsekwentna odmowa zafiksowania znaczeń, otwartość na eksperymenty, których rezultaty są nieprzewidywalne, rewolucyjny zapał, by skruszyć skostniałe normy. A od początków swego istnienia surrealizm opierał się na kolektywnych działaniach artystów i wspólnotach podobnie myślących i czujących osób. Nic więc dziwnego, że w programie letniego kina znajduje się aż tyle metaopowieści, w których grasują duchy artystów i powidoki dzieł z przeszłości. Surrealizm w kinie letnim to przegląd filmowych łamigłówek, podwójnych tożsamości, anagramów i niespodzianek.
___
Ilustracja: kadr z filmu, materiały dystrybutora