KINO LETNIE | "Surrealizm w kinie letnim " / Delikwenci
godz. 21.30
seans filmowy z cyklu Surrealizm w kinie letnim
Delikwenci / reż. Rodrigo Moreno / Argentyna, Brazylia, Luksemburg, Chile 2023
Delikwenci – film Rodrigo Moreno nagrodzony w Cannes oraz zdobywca Grand Prix na ubiegłorocznym MFF Nowe Horyzonty to urzekająco dziwna historia, której osią jest napad na bank. Nie jest to ani film akcji, ani satyra na kapitalizm, lecz poetycka ballada łotrzykowska wymykająca się wszelkim gatunkom i kategoriom. Gdyby Pedro Almodovar i Eric Rohmer nakręcili film o tej tematyce, to mógłby on tak wyglądać! Tytułowi delikwenci – kasjerzy Román i Morán napadają na bank, w którym pracują, stwierdzając, że lepiej jest spędzić dwa lata w więzieniu, niż tyrać dwadzieścia w korporacji. Komedia Moreno, tak jak życie drobnego rabusia, rozgrywa się poza prawem i nie respektuje żadnych ograniczeń.
Źródło: materiały dystrybutora
Termin: czwartek, 4 lipca 2024, godz. 21.30
Miejsce: Dziedziniec Lorentza, Gmach Główny MNW / w razie deszczu seans zostanie przeniesiony do Kina MUZ w Gmachu Głównym MNW
Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy
Zasady udziału: wstęp bezpłatny
Cały cykl jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.
Kuratorka: Ewa Szabłowska
Surrealizm w kinie letnim
W tegorocznym kinie letnim podążymy śladem surrealistów! Nie będzie to podróż liniowa, przedstawiająca historię filmowego surrealizmu, lecz mozaika złożona z filmów, które choć odległe od siebie czasowo i geograficznie, są rezultatem surrealistycznej postawy i nieokiełzanej wyobraźni ich twórców. Prawdziwe przygody i prawdziwe kino zaczynają się wtedy, gdy radykalnie zrywamy z kieratem codzienności, iluzją bezpieczeństwa i filmową rutyną.
Surrealizm zawsze dotyczy raczej odlotów niż przylotów – pisze Michael Richardson w książce Surrealism and Cinema – a surrealistyczne kino bardzo często zostaje nierozpoznane albo zredukowane do stylu, tematu albo pewnych koncepcji, które w popularnym rozumieniu i potocznym języku określamy jako surrealistyczne. Najczęściej chodzi o przymiotnik „fantastyczny” lub „niesamowity”. Tymczasem surrealistyczne filmy nie mogą być definiowane przez styl czy formę, ale raczej jako rezultaty praktyki surrealistycznej, której istotą jest badanie połączeń i punktów styku pomiędzy różnymi sferami egzystencji oraz skupienie nie na obiektach, scenerii lub postaciach, lecz relacjach między nimi. Surrealizm to ruch w kierunku wolności! Konsekwentna odmowa zafiksowania znaczeń, otwartość na eksperymenty, których rezultaty są nieprzewidywalne, rewolucyjny zapał, by skruszyć skostniałe normy. A od początków swego istnienia surrealizm opierał się na kolektywnych działaniach artystów i wspólnotach podobnie myślących i czujących osób. Nic więc dziwnego, że w programie letniego kina znajduje się aż tyle metaopowieści, w których grasują duchy artystów i powidoki dzieł z przeszłości. Surrealizm w kinie letnim to przegląd filmowych łamigłówek, podwójnych tożsamości, anagramów i niespodzianek.