KURS HISTORII SZTUKI / Niedyskretne klejnoty. Rokoko i sztuka XVIII wieku
godz. 16.00 i 18.00
wykład dr Agnieszka Rosales Rodriguez w ramach kursu historii sztuki Od piramid do secesji
Malarstwo rokoka, zwłaszcza francuskie, to bogata ikonosfera treści libertyńskich, frywolnych, kaprysów i fantazji, które odzwierciedlają styl życia arystokracji. Celem wykładu będzie prezentacja najciekawszych i najbardziej doniosłych, z punktu widzenia rozwoju sztuki, manifestacji rokoka w malarstwie i dekoracji. Rokokowa moda, w epoce określana mianem „nowoczesnego gustu”, panowała w Europie do połowy XVIII w.
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / 75–90 min
dr Agnieszka Rosales Rodriguez – adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki UW, prowadzi badania w zakresie europejskiego malarstwa i krytyki artystycznej XVIII i XIX w.
Ilustracja: Portret Izabeli (Elżbiety) z Czartoryskich ks. Marszałkowej Stanisławowej Lubomirskiej (1736-1816) według M. Bacciarellego, po 1830, zbiory MNW.
KURS HISTORII SZTUKI / Od piramid do secesji w Muzeum Narodowym w Warszawie (2016/2017)
W nowym roku szkolnym zapraszamy do MNW na kolejną edycję kursu historii sztuki. Tym razem obejmie on okres od czasów najdawniejszych do początku XX wieku. Podobnie jak w poprzednich edycjach, do współpracy zaprosiliśmy historyków sztuki i archeologów, zajmujących się upowszechnianiem wiedzy. Są wśród nich wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pracownicy naszego Muzeum oraz egzaminatorzy maturalni. Kurs polecamy tym wszystkim, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki, przygotować się do egzaminów maturalnych lub usystematyzować posiadane wiadomości.
Więcej informacji o warunkach uczestnictwa i programie cyklu.