KURS HISTORII SZTUKI / Język plakatu. Awangarda i tradycja w sztuce ulicy
godz. 17.30
wykład Mariusza Knorowskiego w ramach kursu historii sztuki Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej
Pojawienie się impulsów modernistycznych w projektowaniu graficznym spowodowało rewizję dotychczasowych konwencji obrazowych. Otworzyło to nieznane wcześniej pole do eksperymentów z formą plakatu, a zwłaszcza z typografią. Ze względu jednak na naturę sztuki ulicy, jej popularny walor estetyczny, egalitarną percepcję, nurty awangardowe nie były w stanie zdominować wytworzonego wcześniej imaginarium.
Tradycjonalizm formy schlebiający pospolitym gustom ulegał oczywiście kosmetycznym modyfikacjom. Był jednak raczej zbieżny z ogólnymi tendencjami sztuki tego czasu, niż konkurentem jawnie awangardowych propozycji, które obok nowoczesnej formy mocno forsowały funkcję nowoczesnego komunikatu wizualnego.
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
Mariusz Knorowski – historyk i krytyk sztuki. Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Członek AICA. Kurator w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Ilustracja: Wojciech Kossak, Polski Fiat Spółka Akcyjna | Centrala: Warszawa, Sapieżyńska 6, 1934, zbiory MNW.
KURS HISTORII SZTUKI / Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie (2016/2017)
Pablo Picasso powiedział kiedyś, że „dobrzy artyści kopiują, wielcy kradną”. W tym roku akademickim postanowiliśmy sprawdzić, co i komu ukradł Pablo Picasso oraz inni wielcy artyści XX i XXI wieku. Zaprezentujemy sztukę nowoczesną i współczesną oraz jej relacje z twórczością dawnych mistrzów. Omówimy zarówno malarstwo i rzeźbę, jak również architekturę, fotografię, wzornictwo, plakat i modę.
Podczas dwudziestu dziewięciu spotkań przedstawimy inspiracje takich twórców jak Wassily Kandinsky, Andy Warhol i Christian Dior. Spotkania poprowadzą wykładowcy uniwersyteccy, kuratorzy i pracownicy muzeów, nauczyciele i egzaminatorzy maturalni, historycy sztuki oraz artyści. Zapraszamy wszystkich pragnących zrozumieć artystyczny język XX i XXI wieku, rozpocząć przygodę ze sztuką i pogłębić posiadaną wiedzę.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.