KURS HISTORII SZTUKI / Człowiek kreujący krajobraz. Od geoglifów z Nazca do land artu
godz. 17.30
wykład Doroty Płuciennik w ramach kursu historii sztuki Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej
Przedstawimy działania artystyczne amerykańskich i zachodnioeuropejskich twórców należących do tzw. land artu (sztuka ziemi), jednego z nurtów tematycznych sztuki konceptualnej, polegających na ingerencji artysty w naturalne środowisko. Wykroczymy poza ścisłą definicję tego kierunku – zaprezentujemy projekty i realizacje z zakresu architektury i rzeźby, których autorami są artyści z Europy Wschodniej.
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
Dorota Płuciennik – historyczka sztuki, ukończyła studia podyplomowe z zakresu pedagogiki na UW i edukację historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest egzaminatorką i weryfikatorką maturalną z historii sztuki. Pracuje jako nauczycielka przedmiotu w dwóch warszawskich liceach, prowadzi wykłady w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej.
Ilustracja: Christo, Parasolki - Ibaraki, Japonia ; Joint Project For Japan and USA, 1989, zbiory MNW.
KURS HISTORII SZTUKI / Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie (2016/2017)
Pablo Picasso powiedział kiedyś, że „dobrzy artyści kopiują, wielcy kradną”. W tym roku akademickim postanowiliśmy sprawdzić, co i komu ukradł Pablo Picasso oraz inni wielcy artyści XX i XXI wieku. Zaprezentujemy sztukę nowoczesną i współczesną oraz jej relacje z twórczością dawnych mistrzów. Omówimy zarówno malarstwo i rzeźbę, jak również architekturę, fotografię, wzornictwo, plakat i modę.
Podczas dwudziestu dziewięciu spotkań przedstawimy inspiracje takich twórców jak Wassily Kandinsky, Andy Warhol i Christian Dior. Spotkania poprowadzą wykładowcy uniwersyteccy, kuratorzy i pracownicy muzeów, nauczyciele i egzaminatorzy maturalni, historycy sztuki oraz artyści. Zapraszamy wszystkich pragnących zrozumieć artystyczny język XX i XXI wieku, rozpocząć przygodę ze sztuką i pogłębić posiadaną wiedzę.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.