KURS HISTORII SZTUKI / Moda na antyk. Architektura klasycystyczna
godz. 16.00 i 18.00
wykład Aleksandry Kresowskiej-Pawlak w ramach kursu historii sztuki Od piramid do secesji
Dziedzictwo antyku stanowiło zawsze jeden z najważniejszych punktów odniesienia dla kultury i sztuki europejskiej. Dzieła starożytności uznawano za idealny wzorzec, co widać w architektonicznych projektach Palladia, barokowym malarstwie Caraccich czy twórczości Jana Kochanowskiego. Na początku XIX wieku fascynacja antykiem zaowocowała poszukiwaniem najczystszych, wzorcowych form i objęła wszystkie przejawy życia intelektualnego. Jeśli styl panujący w sztukach pięknych jest odbiciem idei epoki, co o tym czasie mówią nam zabytki charakteryzujące się „cichą wielkością i szlachetną prostotą”?
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / 75–90 min
Aleksandra Kresowska-Pawlak – historyk sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki UW. Edukator muzealny, varsavianistka i przewodniczka po Warszawie. Od 2013 roku współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie. Prowadzi zajęcia dla dzieci i oprowadzania dla dorosłych. W zespole Działu Edukacji koordynuje zajęcia przeznaczone dla rodzin z dziećmi. W 2015 roku współtworzyła projekt „Dobranocka w Muzeum” nagrodzony Warszawską Nagrodą Edukacji Kulturalnej (I miejsce w kategorii Instytucje Artystyczne i Muzea) oraz konferencję Muzealna eduAKCJA Warszawy.
Ilustracja: Szymon Bogumił (1733-1807), Warszawa. Kościół ewangelicko-augsburski p. w. św. Trójcy. Alternatywa. Elewacja północna; 1777, zbiory MNW.
KURS HISTORII SZTUKI / Od piramid do secesji w Muzeum Narodowym w Warszawie (2016/2017)
W nowym roku szkolnym zapraszamy do MNW na kolejną edycję kursu historii sztuki. Tym razem obejmie on okres od czasów najdawniejszych do początku XX wieku. Podobnie jak w poprzednich edycjach, do współpracy zaprosiliśmy historyków sztuki i archeologów, zajmujących się upowszechnianiem wiedzy. Są wśród nich wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pracownicy naszego Muzeum oraz egzaminatorzy maturalni. Kurs polecamy tym wszystkim, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki, przygotować się do egzaminów maturalnych lub usystematyzować posiadane wiadomości.
Więcej informacji o warunkach uczestnictwa i programie cyklu.