AKADEMIA POLSKIEGO FILMU / Wojciech Jerzy Has – „Jak być kochaną” (1962)
godz. 17.00
projekcja filmu, wykład dr Joanny Ostrowskiej i spotkanie z Jadwigą Has
„Jak być kochaną” (1962)
Znana aktorka prowadząca cykliczną audycję radiową „Obiady u państwa Konopków” udaje się samolotem do Paryża. Podczas lotu wspomina okres okupacji.
Kino MUZ / obowiązuje karnet semestralny lub bilet na seans / liczba miejsc ograniczona
Jako młoda aktorka pracowała w kawiarni, działając jednocześnie w konspiracji. Otrzymała zadanie przechowania w swoim mieszkaniu znanego aktora Wiktora Rawicza, ukrywającego się ze względu na podejrzenia zamordowania kolaboranta Petersa. Miłość, niestety nieodwzajemniona, do Wiktora ukrywanego w pokoiku dziewczyny przez całą okupację nakazuje jej występować w niemieckim teatrze. Jego bezpieczeństwo opłaca nawet gwałtem dokonanym przez niemieckich żołnierzy. Po wyzwoleniu – jako aktorka-kolaborantka – otrzymuje zakaz pracy w teatrze. Wiktor opuszcza ją, popada w alkoholizm. Odnaleziony w knajpie i przyprowadzony do mieszkania, które pozostało mu w pamięci jako przymusowe więzienie, skokiem z okna swojego pokoiku kończy życie. Felicja z trudem odnajduje miejsce dla siebie.
Kameralna replika na martyrologiczno-romantyczny nurt Szkoły Polskiej. Rzeczywistość zbudowana z dwóch kontrastowych światów: przeszłego – bliskiego wizualnie Pętli i Pożegnaniom – i współczesnego, ograniczającego się do sterylnych wnętrz samolotu i lotniska. [Jan Słodowski, Leksykon polskich filmów fabularnych, Warszawa 1996]
Program wydarzenia:
17.00 – projekcja filmu „Jak być kochaną” – 18.40
18.40 – przerwa
18.50 – 19.20 – wykład dr Joanny Ostrowskiej
19.20 – 19.50 – projekcja filmu dokumentalnego „Najważniejszy”
19.55 – spotkanie z Jadwigą Has
Podczas spotkania będzie można zakupić książkę Jadwigi Has „Życie w drugim planie”.
AKADEMIA POLSKIEGO FILMU / Obrazy Wojciecha Jerzego Hasa
Obrazy Wojciecha Jerzego Hasa to kolejny kurs w ramach Akademii Polskiego Filmu w Kinie MUZ (po Malarstwie w filmach Andrzeja Wajdy) poświęcony związkom filmu i sztuk plastycznych. W programie są wszystkie filmy fabularne Wojciecha Jerzego Hasa, ułożone w porządku chronologicznym – od „Pętli” (1957) do „Niezwykłej podróży Baltazara Kobera” (1988). Reżyser nakręcił ich czternaście.
Wojciech Jerzy Has był artystą plastykiem z pierwszego wykształcenia, studiował grafikę i malarstwo. „Gdyby Wojciech Has został malarzem, byłby zapewne nadrealistą. Odrysowywałby stare przedmioty z całym ich realnym uposażeniem i zderzałby je w nieoczekiwanych układach" – pisał o nim Aleksander Jackiewicz.
Karnety:
Karnet na semestr – 190 zł
Bilet na jedne zajęcia – 19 zł
Sprzedaż prowadzi kasa Muzeum Narodowego w Warszawie
tel. 22 621 10 31
-----
Na ilustracji: Cybulski Zbigniew, Kalinowski Tadeusz, w filmie „Jak być kochaną" w reż. Wojciecha Jerzego Hasa, 1962 r., źródło: Fototeka FN