KURS HISTORII SZTUKI / Polskie wzornictwo XX i XXI wieku – różne aspekty odniesień do przeszłości
godz. 17.30
wykład Anny Magi w ramach kursu historii sztuki Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej
W historii polskiego projektowania XX i XXI wieku znajdujemy rozmaite postacie inspirowania się tradycją. Tak, jak słowo to ma szerokie znaczenie, tak różne możemy odkrywać wpływy historycznych rozwiązań na twórczość projektantów ubiegłego stulecia i lat ostatnich. Wykład przywoła charakterystyczne i mniej ewidentne przykłady i będzie próbą uporządkowania tego zjawiska.
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
Anna Maga – historyk sztuki i designu. Od 1993 roku kieruje Ośrodkiem Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie. Opracowuje i propaguje dorobek polskiego designu, pozyskuje do kolekcji muzealnej nowe obiekty. W ramach współpracujy z Instytutem Adama Mickiewicza brała udział w przygotowaniu publikacji anglojęzycznej popularyzującej dorobek polskiego wzornictwa za granicą – Out of the Ordinary. Polish Designers of the 20th Century.
Ilustracja: Lubomir Tomaszewski, Figurka "Mamut", 1959, zbiory MNW.
KURS HISTORII SZTUKI / Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie (2016/2017)
Pablo Picasso powiedział kiedyś, że „dobrzy artyści kopiują, wielcy kradną”. W tym roku akademickim postanowiliśmy sprawdzić, co i komu ukradł Pablo Picasso oraz inni wielcy artyści XX i XXI wieku. Zaprezentujemy sztukę nowoczesną i współczesną oraz jej relacje z twórczością dawnych mistrzów. Omówimy zarówno malarstwo i rzeźbę, jak również architekturę, fotografię, wzornictwo, plakat i modę.
Podczas dwudziestu dziewięciu spotkań przedstawimy inspiracje takich twórców jak Wassily Kandinsky, Andy Warhol i Christian Dior. Spotkania poprowadzą wykładowcy uniwersyteccy, kuratorzy i pracownicy muzeów, nauczyciele i egzaminatorzy maturalni, historycy sztuki oraz artyści. Zapraszamy wszystkich pragnących zrozumieć artystyczny język XX i XXI wieku, rozpocząć przygodę ze sztuką i pogłębić posiadaną wiedzę.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.